Mladí Európania v Bruseli

Čo by sme to boli za Mladých Európanov, keby sme nepoznali „hlavné mesto“ EÚ? Naše úsilie a snahy sme v máji zúročili na celoslovenskom kole víťazstvom a k nemu patrila aj cena - informačno-študijná cesta do Bruselu pre nás (Diana Turčeková, Juraj Strych a Daniel Škarbala) a našu pani profesorku Fedorovú, ktorá nás na súťaž pripravovala. V utorok 25.10. nás čakal náročný deň. Najskôr sme sa vďaka pani zástupkyni dostavili na Letisko Schwechat vo Viedni, odkiaľ sme na obed odleteli. Malé, no pohodlné lietadlo nás vynieslo ponad mračná a dážď, a tak sme sa kochali krásnymi výhľadmi a čírou modrou oblohou. Na letisku v Bruseli sme sa už oficiálne stretli s pracovníkom Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, pánom Krchňavým, ako aj s ostatnými účastníkmi zájazdu (víťazi súťaží Mladý Európan, OĽP, Super trieda a aj víťazi z Pohody) a naša cesta pokračovala autobusom priamo do hotela.

Program na popoludnie bol voľný, teda prakticky v našej réžii. Nechceli sme zaháľať, a preto po chvíli oddychu na izbách naše kroky smerovali k budove Parlamentu. Prešli sme sa po priľahlom parku a následne sme sa zoznámili s Katkou Jastrzembskou, našou budúcou sprievodkyňou a zároveň bývalou žiačkou pani profesorky. Mali sme to šťastie, že Katka začala pracovať pred dvoma týždňami práve v tejto inštitúcii a mala na nás čas, inak by sme sa do týchto priestorov tak ľahko nedostali. Ukázala nám podstatnú časť dôležitých miestností, kde zasadajú jednotlivé výbory a frakcie, dokonca sme sa dostali na balkón rokovacej sály. Vďaka našej sprievodkyni sme sa dozvedeli, ako to vo vnútri vlastne funguje. O tom, že mesto za tie roky, ktoré v ňom prežila, pozná veľmi dobre, nás presvedčila pri prehliadke večerného Bruselu. Aj vďaka nej sme mohli vidieť asi najznámejšie miesta, ktoré v historickom centre zaujímajú každého turistu (Grand Place, veľkolepé námestie s gotickou radnicou, kráľovský palác, obchodná Pasáž sv. Huberta, viaceré chrámy a mnoho iného....). Nezabudli sme ani na najznámejšieho  Bruselčana, sošku Manneken Pis, ktorý „ciká“ už od roku 1916. Veru sme nečakali, že je taký malý! No čo by to bolo za návštevu Bruselu bez ochutnávky toho naj. V prvý večer tým bola belgická čokoláda i pivo.

Na druhý deň nás čakala oficiálna a viac formálnejšie časť nášho výletu. Po raňajkách sme sa  už spoločne s ostatnými účastníkmi presunuli do jednej z budov Európskej komisie - Charlemagne, kde nás čakali 2 prednášky, jedna nám priblížila činnosť EK, druhá načrtla problematiku životného prostredia. Po nich nasledoval pracovný obed, pri ktorom sme zároveň mali možnosť menšej diskusie s prítomnými politikmi. Zasýtených nás čakali ďalšie dve prednášky, tento raz v budove Berlaymont. Oboznámili sme sa s témami, ako sú hospodárska súťaž, vnútorný trh, masmédiá a taktiež sme viedli debatu s vedúcim kabinetu Energetickej únie. Po skončení náročného programu naše kroky znovu mierili do centra. Na jednej strane mesta, v parku Cinquantenaire sme vychutnávajúc si pravé bruselské wafle obdivovali Triumfálny oblúk. Takmer na opačnej strane sme zase vyskúšali vraj najlepšie hranolčeky na svete. Počas tejto prechádzky si oddýchli naše hlavy, no zase sme kvalitne unavili naše nohy. Veď sme prešli okolo 13 kilometrov!

Štvrtok už plynul celkom rýchlo. Predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ nám zabezpečilo, že sme v budove Justus Lipsius pocítili vôňu domoviny. Vo vstupnej hale nás vítali banery s ukážkou šikovnosti slovenských osobností a v ďalšej časti budovy tie najlepšie výtvory či výrobky. Medzi nimi Aeromobil, Tatranský čaj či tenisky značky Novesta (ktoré sa mimochodom vyrábajú i u nás, v Partizánskom).

Mesto Brusel sa nám predstavilo v svojej plnej kráse, ktorú umocňuje spojenie starého a moderného. Architektonické skvosty minulých storočí pokojne stoja popri rozvíjajúcej sa novej časti, a tak dodávajú človeku dojem, že mesto žije a napreduje. My sme sa tiež prispôsobili jeho tempu, a práve vďaka tomu sme stihli objaviť nielen mesto samotné, no tiež inštitúcie EÚ, ktoré tu hrajú významnú rolu. Mali sme možnosť vidieť každú zblízka, preniknúť do jej útrob a dozvedieť sa podrobnosti o náplni práce zamestnancov Európskeho parlamentu, Európskej komisie aj Rady EÚ. Pri každom stretnutí sme sa sami presvedčili, že práve mladí a aktívni ľudia, ktorí ovládajú jazyky a chcú niečo dokázať, majú obrovské šance a priestor realizovať sa na tomto mieste. A nemusia to byť len absolventi medzinárodných štúdií. Zistili sme, že sú tu potrební chemici, ekonómovia, energetici, právnici. Ide len o to, chcieť a zapájať sa. Našťastie sme tretiaci a máme čas premyslieť si, akým spôsobom si vyformujeme našu budúcnosť. Možno tento krátky pobyt v Bruseli naše rozhodovanie ovplyvní.

S Bruselom sme sa tak rozlúčili s pocitom hrdosti, že i taká malá krajina ako Slovensko má v EÚ významné miesto. Nasledovala už len cesta na letisko, odkiaľ sme sa po chutnom obede vybrali naspäť do Viedne. Domov sme úspešne dorazili v nočných hodinách, ustatí z cesty, no plní zážitkov a príjemných spomienok.

Ďakujeme pani profesorke Fedorovej, ktorá má na celej akcii veľký podiel, i organizátorom zo Zastúpenia EK na Slovensku za prežitie 3 skvelých októbrových dní, počas ktorých nám prialo nielen počasie.

Diana Turčeková, 3.C


Fotogaléria