Cesta rétora k úspechu

Predmetová komisia SJL organizuje na našej škole každoročne viaceré súťaže. I keď záujem žiakov o ne klesá, predsa len sa nájdu takí, ktorí prekonajú svoju lenivosť, resp. u ktorých zvíťazí súťaživý duch a objavia sa v školskom kole. A že to nemusí byť len „povinná účasť“, svedčí víťazná cesta Milana Hoďu z I. C.

Milan HoďaMilana som si všimla na rétorickej súťaži v CVČ ešte ako žiaka ZŠ. Keď som ho zbadala v septembri sedieť v lavici mojej triedy, kde učím slovenčinu, potešila som sa. Trieda bude mať svojho súťažiaceho rétora!

Blížilo sa školské kolo súťaže Štúrov a Dubčekov rétorický Uhrovec, ale Milan ešte stále nebol medzi prihlásenými. Urobil tak až na základe môjho prehovárania. Školské kolo vyhral, čo však ešte nič neznamenalo, keďže sa ho zúčastnili len traja žiaci.

Pred krajským kolom v Uhrovci sme si povedali, že ideme zbierať skúsenosti, pretože súťažiť v jednej kategórii spolu s maturantmi veru nie je ľahké. Milan presvedčil porotu svojím prirodzeným prejavom. Umiestnil sa na 1. mieste a postúpil do celoslovenského kola, kde reprezentoval Trenčiansky kraj.

15. a 16. júna 2015 sme teda absolvovali program celoslovenskej súťaže, ktorá nesie názov Štúrov Zvolen. Zaujímavé boli tvorivé dielne pod vedením divadelného režiséra. Pomohli súťažiacim uvoľniť sa, získať istotu v prejave, využiť svoju kreativitu a tiež spoznať nových kamarátov. Spestrením nášho pobytu a zároveň inšpiráciou pre mladých rétorov bola večerná návšteva predstavenia Orol tatranský o živote Ľ Štúra v Divadle J. G. Tajovského.

V deň súťaže sme sa presunuli do Zvolenského zámku. Milanova kategória prednášala svoje prejavy v kaplnke tohto zámku. Nádherné prostredie umocnilo silu myšlienok, prezentovaných talentovanými mladými ľuďmi. Každý žiak sa chcel predviesť v čo najlepšom svetle, a tak nečudo, že viacerých zmáhala tréma a zodpovednosť.

Milanova doma pripravená  úvaha o školskom systéme na Slovensku sa porote veľmi páčila. Bolo však pred nami ešte druhé kolo, v ktorom si súťažiaci žrebujú tému a po 15-minútovej príprave ju prednesú pred publikom. Porota striktne sledovala najmä dĺžku prejavu – od 3 do 5 min., originalitu myšlienok, výslovnosť a v neposlednom rade aj gestá.  Význam sociálnych sietí nie je  podľa Milana jeho srdcovou témou, ale bojoval, ako vedel.

Snaha sa oplatila nad naše očakávanie. Milan Hoďa získal cenné 2. miesto v konkurencii 13 súťažiacich z celého Slovenska. Blahoželáme!

retorika-vitazi

A čo dodať na záver? Moje slová budú znieť ako klišé, ale čo je pravda, je pravda. Že snaha sa vypláca, že iba v porovnaní sa s ostatnými si môžeme plne uvedomiť svoju jedinečnosť a práve na nej treba stavať, že zdravé sebavedomie je pre úspešný život veľmi potrebné, že sa netreba podceňovať... Že treba jednoducho chcieť.

Milanov úspech je toho rukolapným dôkazom.

I. Šútorová, vedúca PK SJL