Exkurzia v Múzeu holokaustu v Seredi
Dňa 6.10. 2017 sme sa my, žiaci IV.D a III.D triedy, zúčastnili na exkurzii v Múzeu holokaustu v Seredi. Vzniklo v priestoroch bývalého pracovného tábora, ktorý sa tu nachádzal v čase druhej svetovej vojny. Zaujímavým zistením pre nás bolo to, že tento tábor bol pracovný a sebestačný. Ľudia sa živili tým, čo si tu dopestovali.
Pred začatím prehliadky sme sa všetci spoločne odfotili pred bránou do areálu. Potom sme vošli do prvého baraku, v ktorom nám pani sprievodkyňa porozprávala o histórii tohto pracovného tábora. V múzeu sú vystavené dokumenty, fotografie a predmety súvisiace s holokaustom - prenasledovaním a vyvražďovaním Židov na území Slovenska. Najviac nás prekvapili veľké sklené tabule. Boli na nich napísané mená všetkých ľudí, ktorí boli deportovaní v prvom až šiestom transporte. Vonku medzi prvým a druhým barakom stál dobytčí vagón. Ním kedysi prepravovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz. Pani sprievodkyňa nás upozornila na odkazy vyryté do stien vagónu, ktoré tam zanechali prepravovaní ľudia. Následne sme sa presunuli do druhého baraku, v ktorom boli vystavené rôzne predmety ľudí žijúcich v tomto tábore. Vo vitrínach sme mohli uvidieť napr. topánky po dospelých, ale aj po deťoch, starý detský kočík, kufre či pruhované pyžamo, ktoré slúžilo ako každodenný odev. Nakoniec sme sa presunuli do tretieho baraku, v ktorom sa nachádzala výstava o rómskom holokauste a prednášková miestnosť. Tam nám pracovník múzea pustil krátke filmy s výpoveďami ľudí, ktorí prežili holokaust. Táborom v Seredi ich prešlo približne 16 000 a väčšina bola zavraždená.
Po ukončení prehliadky sme plní zvláštnych dojmov odchádzali domov. Myslím si, že táto exkurzia bola pre nás veľkým prínosom. Dozvedeli sme sa o tom, ako žili ľudia v pracovných táboroch počas druhej svetovej vojny, a v konkrétnych priestoroch sme si uvedomili tú hrôzu, ktorá bola páchaná na ľuďoch – živých bytostiach. Mali predsa rovnaké právo na život, ako ho máme my všetci. Nechcelo sa nám uveriť, že kedysi bol niekto schopný takýchto hrôzostrašných činov. Sme radi, že žijeme v súčasnej dobe, lebo takéto zaobchádzanie jednoznačne odmieta.
Matej Hradiský, 4. D