Urobme školu zelenšou
V tesnej blízkosti našej školy stáli dlhé roky ihličnany. Postupne rástli, no narástli až tak, že svojimi konármi poškodzovali fasádu. Preto sme sa rozhodli aj s ohľadom na pripravované zateplenie budovy staré a veľké stromy vypíliť a nahradiť ich novými. Aj medzi budovou a telocvičňou bol nevyužitý trávnatý priestor, ktorý sme sa rozhodli zveľadiť.
V rámci projektu "Zelená župa", ktorý vyhlásil Trenčiansky samosprávny kraj, sme vypracovali projekt "Urobme školu zelenšou" a získali sme finančné prostriedky na jeho realizáciu. Okrem nových stromčekov pred budovou školy sme vybudovali vyvýšenú bylinkovú záhradku. Môžu ich využívať učitelia biológie so žiakmi pri spestrení vyučovania, prípadne vedúci krúžkov zameraných na biológiu, ktorí budú spolu so žiakmi spolupracovať pri starostlivosti o túto zeleň. Tieto zmeny sú veľmi dôležité pre zvýšení estetického vzhľadu školy.
Na začiatku realizácie projektu sme oslovili záhradnú architektu Ing. Katarínu Ďurkovú, ktorá nám pomohla s výberom bylín a drevín vhodných pre výsadbu. Dôležitými radami nás usmernila, čo je dôležité pripraviť pred samotnou výsadbou stromov, ako sa postupuje pri zhotovovaní vyvýšenej bylinkovej záhradky a v neposlednom rade nám dala aj praktické rady pre ošetrovanie vysadených rastlín. Všetky rastliny, mulčovaciu kôru a substrát sme zakúpili v záhradníctve Šujan v Skačanoch, kde nám pracovníci záhradníctva tiež dali dôležité rady pre výsadbu.
Projekt Urobme školu zelenšou sme začali realizovať koncom školského roku, kedy mali učitelia aj žiaci viacej voľna a ochotne pomáhali pri pomocných prácach. Projekt pokračoval až v mesiacoch september a október, pretože cez prázdniny boli v dôsledku vysokých teplôt nepriaznivé podmienky pre výsadbu rastlín. Pri zhotovovaní vyvýšenej bylinkovej záhradky, osadení náučných tabúľ a výsadbe stromov pomáhali biológom viacerí vyučujúci spolu so školníkom a niekoľkými žiakmi. Pri samotných prácach vládla výborná atmosféra, pretože všetci, ktorí sa zúčastnili, chceli pomôcť. Dôležitou súčasťou projektu sú aj informačné tabule, na ktorých návštevníci nájdu popis všetkých druhov rastlín.
Okrem toho študenti plánujú využiť tieto rastlinky v únosnej miere na prípravu ozdobných predmetov na Vianočný bazár, ktorý sa koná každý rok v našej škole a výťažok z neho putuje na charitatívne účely.
Projekt bol podporený v rámci grantového enviromentálneho programu Zelené oči, ktorý tvorí súčasť projektu Zelená župa.