Ako zvládnuť maturitu

Učíme sa na maturitu pár odporúčaní od psychológov z IPčka

Milí maturanti a milé maturantky,

na úvod pár dôležitých kontaktov - www.IPčko.sk, maturita@ipcko.sk
Základom je, že nie ste v tom sami. Nižšie sa dočítate niekoľko odporúčaní, ktoré by Vám mohli pomôcť obdobie prípravy na maturitu zvládnuť.

príprava na maturitufoto: freepik.com

„Ako sa pripraviť na učenie?“

Plánovanie - time manažment

Vytvorte si svoj vlastný plán učenia sa a prípravy na maturitu. Má to naozaj veľký význam, pretože nás „drží“ v aktivite a pomáha pri plnení úloh. Bez neho je pomerne náročné sa „nakopnúť“ a vypnúť Netflix, PS alebo Instagram. Je v poriadku, ak ten, ktorý si vytvoríte, hneď nesadne. Je to pokus-omyl. Nevzdávajte to. Po jeho vyskúšaní si ho zmeňte a upravte podľa svojich potrieb. Potom mu dajte druhú šancu a skúste postupovať podľa neho. Doprajte si čas a nenechávajte si učenie na poslednú chvíľu. Zapíšte si, koľko máte otázok, predmetov, koľko máte dní, rozdeľte si učivo a naplánujte si to. Takéto rozdelenie je efektívne a pomôže Vám viac pochopiť samotný predmet. Je
veľmi dôležité si s rozumom rozdeliť učenie a oddych, aby ste sa nepreťažili, lebo vtedy Váš mozog a pamäť prestanú spolupracovať.

Organizácia študijného miesta

Skúste začať tým, že upracete všetok neporiadok na stole. Zabezpečte si dobré  osvetlenie, pohodlnú stoličku a vetranie. Vytvorte si čo najpohodlnejší študijný priestor. Niekto má rád absolútne ticho, iný zas potrebuje počúvať hudbu. Niekomu sa dobre učí, keď sedí, inému vtedy, keď sa hýbe. Ak si potrebujete písať poznámky, kartičky alebo pojmové mapy zabezpečte si dostatok priestoru na stole, papiere, perá, ceruzky,  zvýrazňovače. Pripravte si všetok študijný materiál, ktorý potrebujete a majte
ho na jednom mieste. Nech je to akokoľvek, doprajte si to, čo potrebujete, aby sa Vám učilo najlepšie a najpohodlnejšie ako sa dá.

Štýl učenia

Každý z nás sa učí rôznymi spôsobmi a tempom. Nájdite si vlastnú cestu a spôsob, v ktorom sa budete cítiť bezpečne, pokojne a dodá Vám potrebnú istotu.

Pýtajte sa učiteľa

Učitelia sú tu pre Vás a chcú Vám pomôcť úspešne ukončiť stredoškolské vzdelávanie. Učiteľ nie je Váš „protivník“. Nech sa Vám to zdá na prvý pohľad akokoľvek, snažia sa Vám pomôcť. Pomôžte im v tom a pýtajte sa na to, čo potrebujete vedieť, v čom si nie ste istí. Požiadajte o pomoc, pretože môžete iba získať.

Ťažšie predmety

Je úplne prirodzené, že radi robíme tie ľahšie veci, ktoré nám idú a zažívame pri nich úspech. Skúste sa na to, čo sa máte naučiť pozrieť takto - čo je to, čomu nerozumiem úplne dobre, na čo potrebujem viac času, ako si v predmetoch alebo otázkach, ktoré sú pre mňa ťažšie môžem pomôcť, kto alebo čo mi v tom môže byť užitočný? Ak začnete práve tými náročnejšími témami alebo predmetmi, budete mať na ne viac času, môžete si prezrieť svoje poznámky, môžete poprosiť o pomoc učiteľa, alebo skúsiť doučovanie. Spoznaním silných a slabých miest môžete znížiť stres a tlak sami na seba.

príprava na maturitu
foto: freepik.com

„Na čo nezabúdať?“

Dajte si pauzu

Prestávky máte aj v škole, takže si tento dobrý zvyk zachovajte aj v príprave na maturitu. Zaslúžite si vypnúť, odísť na chvíľu od učenia a postarať sa o seba. Mozog funguje dobre vtedy, keď je oddýchnutý. Vďaka prestávkam bude Vaše učenie efektívnejšie a nehrozí, že sa totálne vyčerpáte. Skúste sa ale čo najmenej rozptýliť- niečo si zajedzte (orechy, ovocie, zelenina sú super), prejdite sa, napite sa , pustite si hudbu, oddýchnite si,..Áno, skontrolovať sociálne siete je lákavé, ale sami najlepšie viete, ako rýchlo na nich beží čas. Ak máte obavu, že by ste v tomto neboli disciplinovaní, nastavte si budík.

Spánok

Bez spánku to jednoducho nejde. Dobrý a kvalitný spánok zvyšuje produktivitu a všetko ide ľahšie. Spite, ak sa Vám v noci nedá úplne zaspať, ležte v posteli, nič nerobte a oddychujte. Doprajte si poobedný „šlofík“ ak Vám to vyhovuje.

Pitný režim

Pri učení a príprave na maturitu ale hlavne počas skúšky, pite veľa vody. Vaše telo a mozog potrebujú byť hydratované.

príprava na maturitu
foto: freepik.com



„Čo mi môže pomôcť?“

Eliminujte rozptýlenie

Toto je výzva! Ak chcete, aby Vaše učenie bolo čo najviac efektívne, pokúste sa minimalizovať rozptýlenie napríklad tým, že na chvíľu zabudnete na sociálne siete, aplikácie a hry. Vypnite si notifikácie, dajte si telefón do inej miestnosti alebo si vypnite zvuky. Keď skončíte s učením, pokojne sa k svojim obľúbeným hrám, aplikáciám a sociálnym sieťam vráťte.

Cieľ

Stanovte si reálny cieľ a čas, ktorý je vo Vašich možnostiach splniť. Zapíšte si ho každý deň do svojho plánu dňa alebo zoznamu úloh a postupne škrtajte. Vidieť, ako sa Vám darí cieľ plniť, a ako to odbúda, je motivujúce. Cieľom môže byť to, že porozumiete nejakému učivu tak, že by ste ho vedeli vysvetliť niekomu inému- spolužiakovi/ spolužiačke. Tým si sami pre seba overíte, či ste tomu porozumeli správne.

Spolupracujte

Efektívne je počas prípravy na maturitu spolupracovať so spolužiakmi. Ak Vám vyhovuje tento štýl učenia, tak práve skupinové štúdium je super možnosť ako si porovnať poznámky, vysvetliť si náročnejšie učivo, overiť porozumenie učiva alebo sa spolu jednoducho pobaviť. Samozrejme, aj pri tomto je dôležitá vzájomná disciplína, rešpekt a spoločný cieľ. Vyberte si teda do tímu ľudí, ktorí to vnímajú rovnako. Super je skúšať sa navzájom, trénovať si odpovede. Takýto tréning ústnej odpovede napomáha zvládať stres, tlak a pomôže Vám byť istejšími na „naozajstnej“ maturite.

Čerpať z minulosti

Využívajte pri učení sa na maturity to, čo Vám fungovalo počas prípravy na iné testy.

Motivácia

Učiť sa bez motivácie je neefektívna drina. Skúste sa zamyslieť nad tým, čo Vás ženie ďalej, čo Vás povzbudí do učenia sa ďalšej maturitnej otázky, aké sú Vaše ciele do budúcnosti.

Nehodnoťte sa hneď

Keď budete odpovedať na maturite, môžete mať pocit, že ste nepovedali dosť, že ste niečo zabudli, že to nebolo dosť dobré. Nehodno5te sa hneď po odpovedi. Ak sa  zameriate iba na tie negatíva a budete na seba veľmi kritickí, môžete sami seba dostať do stresovej situácie, môže to vo Vás vyvolať pocit úzkosti a zablokuje Vás to do ďalších odpovedí. Zvládli ste to najlepšie ako ste v danej chvíli vedeli.

Požiadajte o pomoc

Počas prípravy na maturity, v deň maturít a aj po nich môžete mať rôzne pocity.  Nezostávajte s nimi osamote. Hovorte o tom, čo sa vo Vás odohráva, čo cítite a potrebujete. Zdôverte sa blízkemu človeku - rodič, učiteľ, priatelia. Využite aj odbornú pomoc na www.ipcko.sk, prípadne prostredníctvom telefonickej linky pomoci 0800 500300 alebo mailom maturita@ipcko.sk

Prevzaté