Ako si vybrať vysokú školu?

Zoznam vyokých škôl >> klikni tu <<

Ak váhaš a premýšľaš nad tým, či máš ísť na vysokú školu, prípadne na akú a stále hľadáš odpovede, priprav si pero a papier a skús si postupne odpovedať na niektoré nižšie položené otázky. Pokojne si odpovede zapisuj a snáď na ich konci budeš o čosi bližšie k cieľu :-)

vš

 

  1. Čo ti robí radosť?

    Ktoré činnosti ťa napĺňajú a robíš ich rád? Stalo sa ti niekedy, že si  sa ocitol v prostredí, kde si sa cítil ako ryba vo vode? Kde to bolo? Skús povedať aj prečo? Začni svojimi vlastnosťami, talentom, silnými stránkami, záujmami a činnosťami, ktoré máš rád. Potom požiadaj rodinu, aby menovali tvoje silné stránky, ako ťa vidia tvoji blízki a ľudia, ktorí ťa dlhšie poznajú. V akej oblasti by si bol podľa nich dobrý?
  2. Aké máš predpoklady?

    Reálne vyhodnoť svoje sily! Si schopný učiť sa dlhé skriptá naspamäť, alebo ti je bližšie, keď veci do seba logicky zapadajú a stačí im porozumieť? Dokážeš memorovať, alebo skôr logicky odvodzovať? Radšej sedíš pri knihách doma, alebo rád objavuješ svet vonku? Sú ti blízke laboratóriá a mikroskopy, alebo máš radšej športoviská, prípadne koncertné sály a divadelné scény? Pracuješ rád v tíme, alebo skôr sám?
  3. Našiel si svoj smer?

    Sprav prieskum v ponuke škôl. Zisti, ktoré školy ponúkajú tvoj odbor a porovnaj ich kvalitu. Pozri sa, čo je náplňou štúdia. Na internete ľahko zistíš, aké predmety ťa čakajú. Zvučné meno neznamená ešte dokonalú školu. Pozri si hodnotenia vysokých škôl na internete. Zaujímaj sa o komentáre študentov a absolventov. Neobmedzuj sa len na jeden kraj, či hlavné mesto .
  4. Aké uplatnenie po škole si predstavuješ?

    Je dôležité zvážiť, či nájdeš vhodnú prácu. Aj keď situácia na trhu práce sa každoročne mení, a preto sa nedá s istotou povedať, či aj o päť alebo šesť rokov, keď ukončíš štúdium, budú na prvých priečkach uplatnenia tie isté smery ako dnes. Mieru uplatnenia zvyčajne môžeme len odhadnúť.
  5. Akú prestíž má škola, ktorúsi si vybral?

    Slovenské univerzity nemajú také meno ako mnohé zahraničné . To však neznamená, že sú kvalitatívne na nižšej úrovni. Je výhodnejšie hlásiť sa na fakultu, kde pôsobí viac odborných pracovníkov. Ak chceš študovať v cudzom jazyku na Slovenskej univerzite, dnes je už na mnohých takýto spôsob štúdia dostupný. Ak chceš svoje štúdium orientovať vedecky, vhodnejšia je univerzita, ktorá je zameraná  na svoj vlastný vedecký výskum, než vysoká škola, ktorá je zameraná viac do praxe.   
  6. Koľko bude štúdium stáť?

    Žiadne štúdium nie je zadarmo. Aj keď študenti na dennom štúdiu bežne neplatia školné, výdavky spojené so štúdiom sa pohybujú v stovkách eur ročne. Porovnaj si náklady na štúdium a život vysokoškoláka na vybraných vysokých školách. Ak sa ti zdajú vysoké, môžeš si vopred zistiť možnosti ako získať štipendiá, prípadne aké sú podmienky na získanie študentských pôžičiek.      
  7. Vybral si si?

    Držíme palce !            

Pozri si aj: